Mynet ve Markafoni Şirket Turu

22 Temmuz Cuma günü etohum kampı öğrencileri olarak Mynet ve Markafoni’ye bir şirket turu düzenledik. Her 2 şirkette çok sıcak kanlı, misafirperver olarak bizleri karşıladı ve detaylı bilgiler verdiler şirket işleyişleri hakkında ve bizim de görüşlerimizi dinledir. Her iki şirketinde çalışan profili çok genç ve dinamik ayrıca çalışanlarını diğer kurumsal(!) şirketlere nazaran daha çok özgür bırakarak yaratıcılığı ve dinamizmi yakalamayı hedef edinmişler ve bence kesinlikle başarılıda olmuşlar, her iki şirketinde başarılarının devamını diliyorum.

Markafoni

Öncelikle şunu hemen belirtmeliyim ki mutlaka markafoni’nin binasını mutlaka görmelisiniz 🙂 eski bir fabrika olan bina 4 katlı ve Markafoni ekibi içerisini gayet modern, bizim genellikle google ve apple’da görmeye alışık olduğumuz şekilde modern tasarlamış ancak çok hızlı büyüdükleri içinde bu 4 katlı fabrika onlara yetmiyormuş ve yakın zamanda taşınmayı planlıyorlarmış. Çalışan profili oldukça genç, çalışanların yaş ortalaması 26. Şuanda 385 çalışanı var ancak Markafoni inanılmaz bir ivmeyle büyüdüğü için çalışan sayısı her ay hatta her hafta artıyor. Çalışanlar işe istediği kıyafette gelmekte özgür hiçbir kısıtlama yok. Siparişlerin fotoğrafının çekilmesi, paketlenmesi, site nin altyapısının hazırlanması, grafiklerin tasarlanması vb. Gibi işlemlerin hiçbiri outsource edilmiyor hepsi kendi içlerindeki ekiplerce yapılıyor. Markafoni buna özellikle çok dikkat ettiğini, işleri outsource etmemeye çalıştıklarını söylüyor.

 

Markafoni yi tahmin edebileceğiniz üzere çoğunluklu olarak bayanlar kullanıyor, çoğunluklu kullanıcı yaş aralığı ise 25-32 ama özellikle 18-25 arasındada ciddi bir kitle olduğunu ve kullananları olduğunu belirttiler.

22 Temmuz Markafoni Turu

Ben kendi ilgi alanım olduğu içinde özellikle aktarmak istediğim kısım; IT ekibi 41 kişiden oluşuyor, sitenin alt yapısında Phyton dilini kullanılıyorlar ve kullandıkları yazılımın mutlaka open source olmasına dikkat ediyorlar. Yazılım lisanslarına ödiyecekleri parayı çalışanların eğitimine ve ihtiyaçlarına kullanıyorlar. Her sorduğum soruyada sıkılmadan yanıt veren Barış abiye( Barış Balta ) buradan birkez daha özel teşekkürleri iletiyorum : )

 

Son bir anektodu anlatmadan geçemeyeceğim; Öğle yemeği sırasında masamızda tesadüfen tanıştığımız bir markafoni çalışanı vardı. 32 yaşında olan bu abimiz ortaokul mezunu olduğunu ve 2 yıl önce markafoni ye katıldığını söyledi ve depodaki, siparişlerin gönderilmesi sırasındaki işleyişi ve sistemi anlattı ve inanın o anlatırken yanında olup dinleyebilseydiniz mutlaka derdiniz ki bu kişi dünyanın en mutlu çalışanlarından biri, bunu kesinlikle abartmıyorum. Markafoni çalışanlarında bunu sağlamış. Askere ve yurtdışına gitme durumları dışında işten ayrılma neredeyse hiç olmuyormuş.

22 Temmuz Markafoni TuruMarkafoni kısaca herkesin çalışmak isteyeceği türden bir şirket. Türkiye de böyle bir şirket görmek ve açıkçası çok heyecanlandırdı ve mutlu etti.

Mynet

Fazla söze gerek yok sanırsam, Mynet 🙂 Türkiye deki internet kullanıcılarının %41’i Mynet kullanıyor yani neredeyse Türkiye de internet kullanan her iki kişiden biri Mynet’te kullanıyor. Mynet’in şuanki ofisi İTÜ Teknokentte ve boğaz manzarası var, manzara gerçekten görülmeye değer.

22 Temmuz Mynet Turu

Mynet’in toplamda 130 çalışanı var, çalışanların yaş ortalaması oldukça genç çok büyük bir kısmı 30 yaşın altında. Mynet bilindiği gibi bir portal ve bu kategorideki site örneği Türkiye bir kenara dünya üzerinde çok kalmadı yani neredeyse Mynet her siteye rakip. Kendi içlerinde oyun, haber, video, müzik gibi kategorileri var ve bunlar için ciddi şekilde içerik üretiyorlar özellikle bu alanda dikey rakipleri varken Mynet kategoriler bazındada hemen hemen her kategoride ilk 3 ün içinde.

Diğer servislerinin yanında Kavun(Online Müzik dinleme servisi) ve Oyun kategorilerine(ör. Çanak Okey) özellikle önem veriyorlar.

22 Temmuz Mynet Turu

Mynet ekibide markafoni ekibi gibi genç ve dinamik ve yeniliğe çok açıkçlar. Özellikle onlara söylediğimiz her fikre ve eleştiriye çok olumlu yaklaştılar ve hepsini tek tek not ettiler. Ayrıca bütün etohum kamp öğrencilerine birer usb bellek ve kavun’da en çok dinlenen müziklerin toplandığı bir cd hediye ettiler bu ince düşünceleri ve hediyeleri için kendilerine birkez daha teşekkür ediyorum : )

 

Mynet’inde başarılarının devamını diliyorum, kendileri gerçekten çok pozitif, yeniliğe açık bir şirket.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *