Yemeksepeti ve Ebebek Şirket Turları

26 Temmuz Salı günü Ebebek ve Yemeksepetine etohum yaz kampı öğrencileri olarak şirket turu düzenledik bu turlar sırasında aldığım notları ve birkaç fotoğrafı sizlerle paylaşacağım. Burak Hocama(Burak Büyükdemir – etohum.com) böyle bir olanağı bizlere sağladığı için birkez daha teşekkür ederim.

Yemeksepeti

Yemeksepeti nin ofisi çok güzel ilk önce bunu söylemek istiyorum ama biraz dağınık. Bebekte aynı mahallede 4 tane villayı ofis olarak kullanıyorlar ama yakın zamanda sığamadıkları için taşınmayı düşünüyorlar zaten. Bir villanın arka kapısından çıkıp diğer villanın garajından girerek ofisler arası bağlantı kuruyorsunuz 🙂

Yemeksepeti şuanda yine kendi konseptiyle alakalı birden fazla projeyle ilgileniyor ve bunlar yakın zamanda aktif olacak. Aynı şekilde Rusya, Birleşik Arap Emirliklerin deki faaliyetleride son hız devam ediyor. Buradaki ilginç anektod ise Yemeksepeti bu pazarlara girmeden önce onlarca ülke üzerinde pazar ve diğer gerekli araştırmaları yaptırdıktan sonra bu pazarlara girmiş. Bir ilginç not daha ise Rusya ve Birleşik Arap Emirliklerinden bir müşteri çağrı merkezini aradığı zaman Türkiyeye bağlanıyor ve Türkiye üzerinden destek veriliyor bunun için çağrı merkezinde birden fazla dil bilen operasyon çalışanları bulunuyor. (Yemeksepeti çağrı merkezi çalışanı yerine operasyon çalışanı/elemanı demeyi tercih ediyormuş.)

26 Temmuz 2011 Yemeksepeti TuruAyrıca yemeksepeti çok detaylı data miningler yapıyor. Birçok markaya yeni şube açma süreçlerinde şubeyi nereye açacaklarına dair danışmanlık hizmeti vermişler ve vermeye devam ediyorlarmış. Küçük işletmeleri korumak adına yaptıkları bir diğer çalışma ise Zincir mağazaları bulunan işletmeler ile daha küçük örneğin tek şubesi olan işletmerleden sipariş üzerinden aynı orandan komisyon kesilmiyor. Bir diğer önemli bilgi ise Yemeksepeti nin iPhone uygulamasına çok önem veriyor olması. Şuanda satışlarının toplamda %6 sı iPhone üzerinden veriliyor ve bu sayının ileride çok çok daha artacağına inanıyorlar ve iOs platformundaki uygulamayı sürekli geliştiriyorlar.

26 Temmuz 2011 Yemeksepeti Turu

Sosyal Medyayı satışları arttırmak için değilde daha çok marka bilinirliliği, markayı sevdirme vs. gibi durumlar için kullandıklarını ifade ettiler. Gerek sosyal meyadan olsun gerekse telefondan olsun en çok destek bildirimi ve şikayetlerin geldiği saatler arası gün içinde 12-14 ve akşam 19-21 arasıymış. IT bölümündende biraz bilgi verip yazının Yemeksepetine ayırdığım kısmını sonlandırıyım. IT bölümünde genel olarak Microsoft teknolojileri kullanılıyor. Sunucular sadece Türkiye de değil birçok farklı ülkede barındırılıyor. Çok ciddi data mining yapıldığı için arka tarafta çok ciddi bir yazılım geliştiriliyor ve her departmandan gelen talepler doğrultusunda yazılım üzerinde değişiklikler yapılabiliyor.

Yemeksepeti çok eğlenceli çalışanları olan, özellikle villalar sayesinde çok samimi bir ortamın bulunduğu bir şirket. Başarılarının devamını diliyorum 🙂

Ebebek 19

Ebebek Türkiye deki en köklü e-ticaret sitelerinden biri. Daha sonraları şirket perakende sektörünede atılmış ve şuanda 19 tane şubeleri var. Kızıltoprak şubeleri Türkiye de bebek ürünleri satan perakende anlamında en büyük mağaza. Gerçekten çok büyük ve A-Z ye herşey var.
Halil Bey(Halil Erdoğmuş) ilk perakende mağazasını bir arkadaşından 20 bin dolar borç alarak açmış ve bugünlere gelmiş. Çok samimi bir itirafta da bulundu bize Halil bey; Türkiye internet pazarında bebek ihtiyaçları alışveriş hacminin ve talebinin o kadarda büyük olmadığını fark ettik dedi. Bunu geçen ay sonunda tam manasıyla anlamışlar ama şirket içinde sıralama yapıldığında İnternet sitesi öncelik bakımından mağazalardan önce geliyor. Halil Bey müşterilerin genelde ilk önce internet sitesine baktıklarını daha sonra da kendilerine en yakın mağazaya gelerek ihtiyaçlarını giderdiklerini söylüyor.

26 Temmuz 2011 Ebebek turu

Şirketin internet sitesi Temmuz ayında kendi içinde rekor bir büyüme yapmış ve Ağustos ayındada yine çok iyi bir büyüme rakamı bekliyorlarmış. Yakın zamanda Ebebeğin tamamının satışına yönelik bir teklif aldıysalarda kabul etmemişler ancak görüşmeler tamamen kesilmemiş. Halil bey ebebeği ilk kurduğunda günde 1 siparişle başladıkları söylüyor ardından günde 2 sipariş ve bugün gelinen nokta ortada.

26 Temmuz 2011 Ebebek turuHalil bey gerçekten iyi bir ticaret adamı, çok değerli tecrübeleri ve birikimleri var Türkiyedeki e-ticaret sektörüne adına umarım bundan daha fazla faydalanma olanağı buluruz. Ebebeğin başarılarının devamını diliyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *