Arda Kutsal İle İnternet ve Girişimcilik Üzerine bir Sohbet – 21 Temmuz eTohum Kamp Toplantısı

21 Temmuz Perşembe günkü etohum kampının konuğu Webrazzi’nin kurucusu Sayın Arda Kutsal’dı. Bu toplantının bir özelliği sadece etohum yaz kampına seçilen kişilerin katılmasıydı. Etohum yaz kampı öğrencilerinden biri olan bende perşembe günü etohum garaj daki yerimi almıştım. Her masada toplanmış bir grup internet ve fikirlerimiz üzerine konuşurken Arda Kutsal geldi ve bir süre sonra canlı yayın öncesi hepbirlikte sohbet etmeye başladık daha sonra canlı yayın için hazırlanan etohum garaj daki bir bölümü iptal ettik ve canlı yayını sohbete kaldığımız yerden devam etmesi şeklinde gerçekleştirmeye karar verdik : )

21 Temmuz Etohum Toplantısı

Canlı yayını tamamen bir sohbet havasında gerçekleştirdiğimiz için çok sıcak ve samami bir toplantı oldu herkes yuvarlak masa etrafında toplandı : ). Toplantı da konuşulanları özet geçmem gerekirse Arda Kutsal artık yabancı yatırımcıların Türkiyeye gözünü diktiğini söyledi, kendisinin herhafta mutla birkaç gününün yabancı yatırımcılarla toplantı yaparak geçirdiğini söyledi. Türkiyeye gelen yabancı yatırımcı profilini Arda Kutsal’a sorduğumuzda ise çok çeşitli olduğunu gördük. Bazı yatırımcılar kar etsin, bazıları ise zarar etsede problem olmaz diyormuş. Bazıları e-ticaret, grup satın alma sitesi ararken özellikle bazıları ise grup satın alma ve e-ticaret olmasın diyormuş kesinlikle. Revaçta olan iş modelleri ve girişimler ise şaşırılmayacağı üzre private shopping(özel alışveriş kulüpleri; markafoni, trendyol, limango vb.) ve social game(sosyal oyun; gamester, peak games, arcademonk vb.). Yabancı yatırımcılar özellikle bu 2 alandaki şirketlere öncelik veriyorlarmış.

21 Temmuz Etohum Toplantısı

Yine sohbet esnasında konuştuğumuz bir konu ise sürekli bir yenisi açılan e-ticaret, grup satın alma ve özel alışveriş kulüplerinin Türk internetini ileri götürecek mi? Sorusu oldu. Aslında mutlaka bu ve benzeri girişimler Türk internetini ileriye götürecektir ancak daha inovatif ve kullanıcıya yenilikler getiren, özgün proje ve fikirlerin çıkması gerektiğinin şart olduğunuda söyledi Arda Kutsal.

 

Son olarakta şuanda genelin e-ticaret, sosyal oyun, özel alışveriş kulüpleri üzerine yoğunlaşmış olduğunu ancak diğer tarafta çok boş bırakılmış alanlar olduğunu ve bu alanların ileride çok önem ve değer kazanacağını bu alanlara şuanda yapılacak yatırım ve girişimlerin ileride kıymete bineceği ve oldukça popülerleşeceğini düşündüğünü belirtti Arda Kutsal.

21 Temmuz Etohum Toplantısı

Gerçekten harika bir sohbet oldu, Arda Kutsal’la mutlaka tanışmalısınız çok neşeli, esprili ve özellikle Türk internetini çok iyi bilen birisi ve geleceğe yönelik önemli tahminleri var, ben birkez daha kendisine buradan teşekkür ediyorum ve tekrardan görüşmek üzere diyorum en kısa zamanda 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *