Mobil uygulamalarda kullanıcı analizi için yararlı araçlar

Mobil uygulama dünyası hem iOS hem de Android platformunda koca bir okyanus, birde bunun hızla gelişen  Windows Phone boyutu var.

Uygulamar yüzbinlerce, milyonlarca kullanıcıya ulaşıyor ancak en önemli nokta bu kullanıcıları analiz edebilmek ve onların davranışlarını anlayarak onlara özel hizmetler geliştirerek uygulamayı daha hale getirmek yani kısacası ”Big Data’‘ denen mesele.

Flurry : Uygulamanızın içine eventler tanımlayarak kullanıcınızın uygulamanızda en çok hangi alanlarda dolaştığını, session süresi, aylık/günlük/haftalık aktif kullanıcınız ve yeni kazandığınız kullanıcıları çok güzel bir panelle size sunuyor. Şiddetle tavsiye ediyorum.

Crittercism : Uygulamanızı ne kadar iyi testten geçirirseniz geçirin, mutlaka biryerde Crash olacak veya bir Bug’ı çıkaca. Crittercism tam bu noktada devereye giriyor ve uygulamanızı kullanan kişilerin karşılaştığı hataları detaylı bir rapor şeklinde size gönderiyor.

Chartboost : Uygulamanızın içine belirlediğiniz ekranlara reklam alabilir, uygulamalarınız arasında cross-promo yapabilir vede en güzeli Chartboost kullanan diğer uygulamalara ücretli olarak belirlediğiniz kriterlerde reklam verebilirsiniz.

Mobile App Tracking : Reklam vererek uygulamanıza çektiğiniz kullanıcılar en çok hangi mecralardan geldi?, geldikten sonra tanımladığınız Eventleri gerçekleştirdi mi? Hangi in-app purchaseları hangi sıklıkla aldı? Yani kısacası kullanıcınız harika bir şekilde Life Time Value sunu çıkarmanıza yardımcı oluyor. Kesinlikle inceleyin.

Bir sonraki yazımda Mobil uygulamalarınızı nasıl daha iyi ve bütçenizi verimli kullanarak pazarlayacağınızdan bahsedeceğim,

herkese keyifli çalışmalar.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *